“Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές μας κατά της βίας”

Συμμετοχή της Γ΄τάξης του σχολείου μας σε πανελλαδική δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με τίτλο “Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές μας κατά της βίας

Η δράση οργανώθηκε από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Εργαστηρίου ΜΕΚΘΕΜΕ του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Θρησκευμάτων, του Δήμου Ιωαννιτών και άλλων Δήμων και Διευθύνσεων Εκπαίδευσης. Συμμετείχαν περισσότερα από 500 σχολεία πανελλαδικά . Υλοποιήθηκε σε κεντρικά σημεία πόλεων των σχολείων που συμμετείχαν.

Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας τόσο στο σχολείο όσο και σε άλλα κοινωνικά/θεσμικά πλαίσια όπως είναι η οικογένεια, η εργασία, ο αθλητισμός.

Οι μαθητές/τριες των σχολείων παρουσίασαν μικρά δρώμενα αναπαριστώντας διάφορες μορφές βίας , συνομίλησαν με περαστικούς, μοίρασαν ενημερωτικά φυλλάδια και στις 11.00 ακριβώς έσπασαν ταυτόχρονα όλοι τα μπαλόνια που κρατούσαν.

Μια συμβολική δράση που θέλησε να τονίσει πόσο σημαντικό είναι να σπάμε τη σιωπή και να αναφέρουμε τα φαινόμενα βίας και εκφοβισμού.