“Schools as Living Labs”

σχολικό έτος 2021-2022

Tο “Schools as Living Labs” (SALL) είναι ένα ευρωπαϊκό έργο που προτείνει μια νέα προσέγγιση για την Ανοικτή Εκπαίδευση και το Ανοικτό Σχολείο, η οποία προωθεί τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και τοπικών κοινοτήτων με βάση τη μεθοδολογία του Zωντανού Eργαστηρίου.

Συμμετέχοντας στο έργο SALL, τα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί πειραματίζονται, αναπτύσσοντας νέες δεξιότητες έρευνας και καινοτομίας, με ευρύτερο στόχο την ενίσχυση της μάθησης και διδασκαλίας στην περιοχή “STEM” συνδέοντάς τες στενότερα με την καθημερινή ζωή των μαθητών.

Το ΣΤ1΄ του σχολείου μας συμμετείχε στο έργο SALL με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Καλλιεργώ και… σε νερό».  Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου διερευνήσαμε εναλλακτικούς τρόπους καλλιέργειας λαχανικών και αναζητήσαμε λύσεις για περιβάλλοντα με ιδιαίτερες εδαφικές συνθήκες. Επιλέχθηκε η ιδέα που κυριάρχησε ( υδροπονικές καλλιέργειες) και γύρω από αυτή συσπειρώθηκαν όλοι οι εμπλεκόμενοι μοιράζοντας τις γνώσεις τους, τις αποτυχίες τους και τις επιτυχίες τους.

Τα έργα που υλοποιούν τα σχολεία ανεβαίνουν στην ευρωπαϊκή πλατφόρμα του SALL . Η δική μας πρόταση, όπως ανέβηκε στην πλατφόρμα, είναι στον σύνδεσμο που ακολουθεί. https://www.schoolofthefuture.eu/el/sall/project/kalliergo-kai-se-nero

Tο σχολείο μας κατέθεσε την πρότασή του στον Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό «Τα Σχολεία ως Ζωντανά Εργαστήρια» όπου επιλέχθηκε ως μία από τις 10 καλύτερες προτάσεις και κέρδισε τη δωρεάν συμμετοχή του στο Θερινό Σχολείο του έργου στον Μαραθώνα (3-8 Ιουλίου 2022).