etwinning πρόγραμμα (2021-2022): Τα σχολεία χτίζουν γέφυρες φιλίας

2ο Δ. Σ. Γρεβενών
Δ. Σ. Κοφίνου
3ο Δ. Σ. Λεμεσού

Οι άνθρωποι από πολύ παλιά έχτιζαν γέφυρες για να επικοινωνούν με τους γείτονές τους. Το ίδιο κάνουν και σήμερα. Παλιά οι γέφυρες ήταν από ξύλο και πέτρα. Σήμερα οι γέφυρες φτιάχνονται από μπετό, σίδερο και άλλα υλικά. Υπάρχουν χιλιάδες γέφυρες σε όλο τον κόσμο, άλλες παλιές και άλλες σύγχρονες. Τη λέξη γέφυρα όμως τη χρησιμοποιούμε πολλές φορές και μεταφορικά, όταν θέλουμε να μιλήσουμε για φιλία, συνεργασία, αλληλεγγύη, κατανόηση. Με έναν τέτοιο τρόπο τη χρησιμοποιήσαμε και εμείς μέσα από τη δυνατότητα που μας έδωσε το etwinning για ανάπτυξης διαδικτυακής επικοινωνίας , φιλίας και συνεργασίας με σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Μέσα από το πρόγραμμα μας δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσουμε την ιστορία, τον τρόπο κατασκευής και την προσφορά των παλιών πέτρινων αλλά και των σύγχρονων γεφυρών.
Μάθαμε για το ρόλο που παίζουν οι γέφυρες στις μεταφορές και την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων και την ανάπτυξη του πολιτισμού στην περιοχή. Μάθαμε γιατί οι άνθρωποι χτίζουν γέφυρες σε περιόδους ειρήνης, ενώ κατά τη διάρκεια του πολέμου τις γκρεμίζουν.
Γνωρίσαμε την ιστορία ενός πολύ σημαντικού γεφυριού της περιοχής μας, του γεφυριού της Πλάκας. Μοιραστήκαμε τις πληροφορίες μας με τα συνεργαζόμενα σχολεία και μέσα από ζωντανές εκδηλώσεις γνωρίσαμε την ιστορία γεφυριών των Γρεβενών καθώς και της Κύπρου.

Ζωγραφίσαμε λογότυπα για το πρόγραμμα, τα καταθέσαμε για ψηφοφορία και ψηφίσαμε αυτό που μας άρεσε περισσότερο από τα λογότυπα των συνεργαζόμενων σχολείων. Κατασκευάσαμε τα δικά μας γεφύρια και θαυμάσαμε τις κατασκευές των άλλων παιδιών. Ανταλλάξαμε χριστουγεννιάτικες ευχές και μηνύματα ειρήνης.
Τελειώνοντας το πρόγραμμα νιώθουμε χαρούμενοι που οι ηλεκτρονικές γέφυρες μας έδωσαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία και να προσεγγίσουμε με έναν διαφορετικό τρόπο τη μάθηση.

Bίντεο παρουσίασης του σχολείου μας και του τόπου μας στους φίλους μας στο etwinning

Τα λογότυπά μας

Οι κατασκευές μας

Η παρουσίασή μας για την ιστορία του γεφυριού της Πλάκας