Συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών

Οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών: “Ενεργός Πολιτειότητα” Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του κόσμου (5-7 Απριλίου 2024)

Η συμμετοχή στο εν λόγω συνέδριο ήταν μια συνεργατική παρουσίαση των 7 Δημοτικών Σχολείων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου: “Ιωάννινα-Γνωρίζω τα μνημεία της πόλης μου”.

Τίτλος της εισήγησης : “Με τη ματιά του ενεργού πολίτη-μαθητή : τα μνημεία και η πόλη”

Οι μαθητές των σχολείων , γνωρίζοντας τα μνημεία της πόλης τους μέσα από τις δράσεις του Δικτύου, διερεύνησαν τη σχέση του πολιτισμού με την πολιτειότητα, προσέγγισαν βιωματικά και συνεργατικά την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους με στόχο τον σεβασμό και την κατανόηση της πολιτισμικής ποικιλομορφίας της πόλης και παρουσίασαν στο συνέδριο αυτή τη σχέση με δρώμενα, κείμενα, διαλόγους και παιχνίδια ρόλων. Η παρουσία τους ήταν άψογη και τους αξίζουν συγχαρητήρια!

Τα παιδιά διεκδικούν τα δικαιώματά τους στο δημόσιο χώρο και ενεργούν για το μέλλον της πόλης.