Γιορτή συνύπαρξης (Τετάρτη 10 Απριλίου 2024)

Με αφορμή το πρόγραμμα των special olympics που πραγματοποιεί το 4ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο σε συνεργασία με το σχολείο μας και το Δημοτικό Σχολείο της Πεδινής, υλοποιήθηκε σήμερα στο Δ. Σ. Κουτσελιού η 2η κοινή δράση ευαισθητοποίησης και συμπερίληψης ατόμων με αναπηρία.

Μια ημέρα χαράς που συντονίστηκε από την εκπαιδευτικό του Τ.Ε. , την εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης και την ΕΔΥ του σχολείου. Αρχικά οι μαθητές της Δ΄τάξης υποδέχτηκαν τους φιλοξενούμενους με ένα τραγούδι που προετοίμασε η μουσικός του σχολείου μας και στη συνέχεια αγωνίστηκαν μαζί τους σε διάφορα παιχνίδια που οργάνωσαν οι δύο γυμνάστριες του 4ου Ειδικού Δημοτικού. Όλοι οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν το πρώτο μέρος της δράσης και στη συνέχεια υλοποίησαν μαζί με τους φιλοξενούμενους δραστηριότητες και κατασκευές που οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων του σχολείου.

Ταυτόχρονα, σε εξωτερικό τοίχο του σχολείου μας, έτρεχε μια παράλληλη συμβολική δράση. Φοιτήτριες της σχολής Καλών Τεχνών σχεδίασαν το περίγραμμα του Έλμερ και οι μαθητές των τριών σχολείων ,περνώντας κυκλικά, ζωγράφισαν τον γνωστό παρδαλό ελέφαντα του Βρετανού συγγραφέα David McKee, τονίζοντας σε όλους μας την ομορφιά της πολυχρωμίας.

Μια όμορφη μέρα για το σχολείο μας! Αξίζουν συγχαρητήρια όλοι όσοι πρόσφεραν τις πολύτιμες ιδέες τους , τη θετική τους διάθεση και τον χρόνο τους για την υλοποίηση της δράσης. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τις φοιτήτριες της σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Χρυστάλλα Φωκά, Τερζάκη Χριστίνα, Γόνατου Κωνσταντίνα, Αβαρικιώτη Θεοδώρα) για την εθελοντική τους συμμετοχή!