Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Oι αιτήσεις εγγραφών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από Παρασκευή 1 έως και Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024. Οι αιτήσεις κατατίθενται στη διεύθυνση του σχολείου. Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

αΠιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

βΕπίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (δίνεται από το σχολείο και συμπληρώνεται από παιδίατρο)

δΑποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή: λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο (εκκαθαριστικό, βεβαίωση Δημάρχου).

Αν ο γονέας/κηδεμόνας δεν έχει στη διάθεσή του ένα αποδεικτικό από τα προαναφερόμενα, απαιτείται να προσκομίσει δύο τύπους δικαιολογητικών (π.χ. λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας και λογαριασμό παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας, κ.λ.π.) που έχουν εκδοθεί στο όνομά του/της προς εγγραφή του τέκνου/τέκνων. (Αρ.Πρωτ.Φ.6/60539/Δ1/21-05-2020/έγγραφο Γ.Γ. του ΥΠΑΙΘ)

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό

στ. Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το σχολείο). ΠΡΟΣΟΧΗ!  Η αίτηση εγγραφής δεν αποτελεί και οριστικοποίηση της εγγραφής. Η οριστικοποίηση γίνεται από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η είσοδος των γονέων στο σχολείο για την εγγραφή των μαθητών θα γίνεται μόνο έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία.

(Στοιχεία επικοινωνίας: mail@dim-kouts.ioa.sch.gr – τηλέφωνο: 2651055060)