Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου (6/2/2024)

Γιατί η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου είναι μια μεγάλη παγκόσμια γιορτή; Ποιο μήνυμα μπορεί να στείλει ο καθένας από εμάς για ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο για όλους;

Με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού ΤΠΕ κας Αμαλίας Μπαϊμάκη, το σχολείο μας συμμετείχε στη διαδικτυακή εκδήλωση  της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024,  που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των οnline τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε στις 06/02/2024 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας είχε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση  οι μαθητές/τριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν για το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πώς να προάγουν την ισότητα και πώς να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο.

Στο τέλος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν από τους μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης τα αποτελέσματα μιας μικρής έρευνας που έκαναν στα παιδιά των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας σχετικά με τη χρήση του διαδικτύου.