Συμμετοχή του σχολείου μας σε Μαθητικό Ραδιοφωνικό Διαγωνισμό

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου συμμετείχαν φέτος στον Μαθητικό Ραδιοφωνικό Διαγωνισμό “Κάν΄το ν΄ακουστεί : Η νέα γενιά για την ειρήνη”

Τα παιδιά αρχικά επεξεργάστηκαν πηγές σχετικές με τη θεματολογία ώστε να αντιληφθούν την έννοια και να εμπνευστούν και στη συνέχεια εργάστηκαν σε ομάδες και προετοίμασαν τη συμμετοχή τους γράφοντας το σενάριο του μηνύματος και τους στίχους του τραγουδιού .

Το ραδιοφωνικό μήνυμα και το τραγούδι (μελοποιημένο από τη μουσικό του σχολείου μας) ηχογραφήθηκαν με τεχνικά μέσα που διέθετε το σχολείο και οι εκπαιδευτικοί της τάξης και κατατέθηκαν στον διαγωνισμό για αξιολόγηση από ειδική επιτροπή καθώς και από τα υπόλοιπα συν – διαγωνιζόμενα σχολεία.

Οι μαθητές της τάξης συμμετείχαν κι εκείνοι στην αξιολόγηση και βαθμολόγηση των συν-διαγωνιζόμενων σχολείων με κριτική ακρόαση βαθμολογώντας με κλίμακα σε επιμέρους κριτήρια.

Η διπλή συμμετοχή μας δεν πήρε κάποιο βραβείο, αλλά όλοι βγήκαμε πολύ κερδισμένοι από την εμπειρία και σίγουρα θα αξιοποιήσουμε το Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο και του χρόνου και όχι μόνο για τον διαγωνισμό.

Το ραδιοφωνικό μήνυμα και το τραγούδι οπτικοποιημένα σε ένα κοινό βίντεο μπορείτε να βρείτε ¨κλικάροντας¨ τη διπλανή εικόνα ή πατώντας τον σύνδεσμο που ακολουθεί: https://www.youtube.com/watch?v=8qq4BikjZWI