Στον αρχαιολογικό χώρο της Νικόπολης

Εκπαιδευτική επίσκεψη για την Ε΄ και Στ΄ τάξη του σχολείου μας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε έναν ιστορικό χώρο, να περπατήσουν σε ρωμαϊκούς δρόμους ακολουθώντας ίχνη 2.000 ετών περίπου, να ενημερωθούν από έμπειρη ξεναγό για την πόλη της νίκης του αυτοκράτορα Αύγουστου Οκταβιανού, να θαυμάσουν τα καλοδιατηρημένα ψηφιδωτά των Παλαιοχριστιανικών Βασιλικών της Νικόπολης και, τέλος, είχαν την τύχη να παρατηρήσουν για λίγο τις εργασίες ανασκαφής από ειδικό συνεργείο ( αρχαιολόγων, συντηρητών κ. ά.) που εργαζόταν εκείνη την ώρα στον χώρο.

Η εκπαιδευτική εκδρομή ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στον Άγιο Γεώργιο Φιλιππιάδας όπου οι μαθητές είδαν από κοντά το εντυπωσιακό τμήμα του ρωμαϊκού υδραγωγείου που διασώζεται μέχρι και σήμερα . Εκεί συνειδητοποίησαν πόσο μεγάλο ήταν το ταξίδι του νερού μέχρι να φτάσει στην Νικόπολη και πόσο σημαντικό έργο για την εποχή του ήταν το δίκτυο ύδρευσης της περιοχής.