Πανελλήνια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου και καθιερώθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ με την υιοθέτηση του Προγράμματος Δράσης για τα ΑμεΑ το Δεκέμβριο του 1992.

Με αφορμή αυτή την ημέρα οργανώθηκε στο σχολείο μας στις 8 Δεκεμβρίου 2022 η επίσκεψη του Βασίλη Έξαρχου και η γνωριμία του με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την εξοικείωση όλων μας σε θέματα των ατόμων με αναπηρία.

Ο Βασίλης Έξαρχος είναι ένα άτομο με αναπηρία και μετακινείται με αναπηρικό καροτσάκι. Αυτό δεν τον εμπόδισε να βάζει στόχους στη ζωή του και να κυνηγάει τα όνειρά του. Υπήρξε αθλητής με διακρίσεις όπως η 6η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας ΑμεΑ το 2005. Η συζήτηση μαζί του ήταν μάθημα ζωής για όλους μας.