Εισαγωγή μαθητών/τριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Οι γονείς και κηδεμόνες μαθητών που ολοκληρώνουν τη ΣΤ’ τάξη Δημοτικού  μπορούν  να υποβάλουν  αίτηση για την εισαγωγή τους σε Πρότυπο Σχολείο ή/και Πειραματικό Σχολείο.

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων για το σχολικό έτος 2021 – 2022 πραγματοποιείται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής. Με τη διαδικασία αυτή οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών

Η διεξαγωγή της δοκιμασίας (τεστ δεξιοτήτων) λαμβάνει χώρα στις εγκαταστάσεις των Προτύπων Γυμνάσιων και σε όμορα σχολεία.

Ημέρα διεξαγωγής της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων ορίζεται η Δευτέρα 28 Ιουνίου 2021.

Οι αιτήσεις γονέων και κηδεμόνων μαθητών/-τριών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στη γραπτή δοκιμασία για την εισαγωγή τους στην Α΄ γυμνασίου  για το σχολικό έτος 2021-2022 θα γίνουν ηλεκτρονικά από τις 28 Μαΐου ως και τις 17 Ιουνίου 2021 στη διεύθυνση https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-se-protupo-peiramatiko-skholeio, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης.

Για την εισαγωγή μαθητών στην εισαγωγική τάξη Πειραματικών Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων θα πραγματοποιηθεί κλήρωση στις 24 Ιουνίου 2021.