Το σχολείο μας σε κοινή δράση με το 2ο Ειδικό Δ.Σ. Ιωαννίνων

Είναι πιο εύκολο σίγουρα να συζητάς με τα παιδιά για ανεκτικότητα και αποδοχή, για αλληλεγγύη και στήριξη, για ενσυναίσθηση και σεβασμό στην ιδιαιτερότητα , όταν γίνεσαι μέρος της ετερότητας, όταν γνωρίζεις το διαφορετικό, βρίσκεις κώδικα επικοινωνίας μαζί του και διαπιστώνεις πως δεν είναι δύσκολο να συνυπάρξεις.

Οι μαθητές/τριες της τετάρτης τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια τέτοια εμπειρία, όταν, με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού του τμήματος Ένταξης και της δασκάλας τους, επισκέφτηκαν το 2ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων. Εκεί γνωρίστηκαν και αλληλοεπίδρασαν με τους μαθητές του ειδικού σχολείου μέσα από δραστηριότητες συνεκπαίδευσης που διοργάνωσε το εκπαιδευτικό και βοηθητικό προσωπικό του 2ου Ειδικού.

Η χαρά όλων των μαθητών ήταν μεγάλη, οι εντυπώσεις τους πολύ θετικές και η συμπεριφορά τους μας έκανε υπερήφανους. Ευχαριστούμε πολύ το εκπαιδευτικό δυναμικό του 2ου Ειδικού Δ. Σ. Ιωαννίνων και σίγουρα στο μέλλον θα επιδιώξουμε νέες κοινές δράσεις στο πλαίσιο της προσπάθειας του σχολείου μας για την ευαισθητοποίηση και καλλιέργεια των μαθητών μας σε θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων και συμπεριληπτικής κουλτούρας.