Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου: Το σχολείο μας τιμά τον Χρήστο Δήμο

Ηρώων καμώματα,  ζωγράφων  χρώματα και προσπάθειες μύησης των μαθητών μας σε αναγνωστικές απολαύσεις με δράσεις και πρωτοβουλίες όπως οι ακόλουθες των τελευταίων ημερών :

Μια νέα γωνιά βιβλίου στον χώρο του σχολείου με 150 λογοτεχνικά βιβλία που  χάρισε στο σχολείο μας ο Κύκλος Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου στη μνήμη του Χρήστου Δήμου.

Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄και Δ΄ τάξης στην παιδική βιβλιοθήκη Μετσόβου

Αναγνώσεις βιβλίων  θεματικής βαλίτσας στην Ε΄τάξη μέσω του προγράμματος «Βιβλία σε ρόδες»

Συνάντηση των μαθητών της Β΄τάξης με τη συγγραφέα Σοφία Γραμμόζη Σωπίκη και συζήτηση για το  βιβλίο της «Η χάντρα η ασημένια, η χρυσομαλαματένια»

Γνωριμία των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης με τον συγγραφέα του παιδικού βιβλίου «Η ομορφιά της ψυχής ενός γίγαντα» , κ. Νίκο Ντούγια.

Προσφορά χειροποίητων σελιδοδεικτών στους αναγνώστες της σχολικής βιβλιοθήκης από τους υπεύθυνους της δανειστικής βιβλιοθήκης μαθητές της Στ τάξης,

Στις παραπάνω δράσεις έρχεται να προστεθεί και η εκδήλωση- αφιέρωμα στον σπουδαίο εικονογράφο παιδικών βιβλίων Χρήστο Δήμο, που οργάνωσε το σχολείο μας στις 4 Απριλίου 2023 με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Ο Χρήστος Δήμος καταγόταν από το Κουτσελιό. Σπούδασε στη σχολή “Ορνεράκη” σκίτσο και εικονογράφηση. Ασχολήθηκε για πολλά χρόνια με το κινούμενο σχέδιο, δουλεύοντας στην Ελλάδα σε διαφημιστικές ταινίες, video clip και τηλεοπτικές σειρές. Έζησε για ένα διάστημα στο Λονδίνο όπου συνεργάστηκε με την “Warner Bros” για την παραγωγή της ταινίας “Space Jam”. Το 1997 επέστρεψε στην Ελλάδα και ασχολήθηκε με την εικονογράφηση παιδικών βιβλίων, που ήταν το μεγάλο του όνειρο.

Έχει εικονογραφήσει πάνω από 120 βιβλία. Το 2006 εικονογράφησε και το βιβλίο της Γλώσσας της Γ΄ Δημοτικού « Τα απίθανα μολύβια» . Το 2018 ήταν ο υποψήφιος εικονογράφος της Ελλάδας για το Βραβείο Άντερσεν.

Στο παρελθόν είχε επισκεφτεί αρκετές φορές το σχολείο μας.  Οι τωρινοί μας μαθητές  δυστυχώς δεν πρόλαβαν να τον γνωρίσουν, τους δόθηκε η ευκαιρία όμως με την προετοιμασία της εκδήλωσης να έρθουν σε επαφή με το έργο του και το ταλέντο του και μέσα από αυτό να καταλάβουν πόσο σπουδαίος ήταν.

Κάθε τάξη του σχολείου επέλεξε και επεξεργάστηκε ένα βιβλίο το οποίο είχε εικονογραφήσει ο Χρήστος Δήμος . Οι μαθητές διάβασαν το βιβλίο, συζήτησαν για τους ήρωες και τα μηνύματα που περνάει , παρατήρησαν την εικονογράφηση του βιβλίου, εμπνεύστηκαν απ΄ αυτή , έκαναν τις δικές τους εικόνες και οργάνωσαν έκθεση ζωγραφικής με τα έργα τους. Ταυτόχρονα ετοίμασαν την παρουσίαση του βιβλίου στους συμμαθητές τους και στους γονείς και κηδεμόνες που παρακολούθησαν την εκδήλωση και θαύμασαν τα έργα τους.

Την εκδήλωση επίσης τίμησαν με την παρουσία τους ο σύμβουλος Εκπαίδευσης Δ.Π.Ε Ιωαννίνων κ. Λάζαρος Κωστανάσιος , ο αιρετός ΑΠΥΣΠΕ Ηπείρου και δημοτικός σύμβουλος κ. Στέφανος Σίντος, η εκπρόσωπος του πολιτιστικού συλλόγου Κουτσελιού κυρία Αλέκα Μπέγκα και η συγγραφέας παιδικών βιβλίων κυρία Σοφία Γραμμόζη Σωπίκη η οποία μίλησε με πολύ συγκινητικά λόγια για τη συνεργασία της με τον Χρήστο Δήμο.