Ένας γίγαντας με όμορφη ψυχή στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας Νίκος Ντούγιας και μίλησε με τους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης για το πρώτο του παιδικό βιβλίο με τίτλο “Η ομορφιά της ψυχής ενός γίγαντα” . Οι μαθητές είχαν διαβάσει το βιβλίο και συζήτησαν με τον συγγραφέα για τα μηνύματα που περνάει όπως η αποδοχή της διαφορετικότητας και η δύναμη της αγάπης.

Φυσικά οι μαθητές δεν έχασαν την ευκαιρία να ρωτήσουν και για τη δεύτερη ιδιότητα του κ. Ντούγια, αυτή του μπασκετμπολίστα. Είχαν ήδη εντυπωσιαστεί από το ύψος και την εμφάνιση του, αλλά η πορεία της ζωής του ήταν σίγουρα το σημείο που κέντρισε το ενδιαφέρον τους.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κ. Ντούγια για την παρουσία του στο σχολείο μας και την τόσο ωραία κουβέντα που έκανε μαζί μας.