Βρίσκεστε εδώ: HomeΤΑΞΕΙΣΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΠαραδοσιακοί χοροί Ηπείρου

Παραδοσιακοί χοροί Ηπείρου

Παραδοσιακούς ηπειρώτικους χορούς μαθαίνουν  οι μαθητές με τον γυμναστή του σχολείου μας και είναι μια καλή ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την παράδοση.

Δείτε στην Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση τον παρουσιαστή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΥΛΩΝΑ να καταγράφει στην εκπομπή «ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ» τα τραγούδια και τους χορούς της ΗΠΕΙΡΟΥ. Το παραδοσιακό συγκρότημα του Δήμου ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ και οι ερμηνευτές παρουσιάζουν διαδοχικά τραγούδια και χορούς, αναδεικνύοντας την ιδιαιτερότητα της παραδοσιακής Ηπειρώτικης μουσικής, η οποία παραμένει αναλλοίωτη μέσα στο χρόνο, αποτελώντας έναν από τους μεγαλύτερους θησαυρούς της ΕΛΛΑΔΑΣ.

Η ηπειρώτικη μουσική διακρίνεται για το μελωδικό της χρώμα και τον λυπητερό ήχο. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα σε:

6ο Δ.Σ.Ιωαννίνων

Βίντεο με ηπειρώτικα τραγούδια