“Ενεργώ ως πολίτης” εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ε΄τάξη

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 η Ε΄ τάξη του σχολείου μας υλοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με στόχο, μέσα από διάφορες βιωματικές δραστηριότητες, να εμπνεύσει τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας να ενδιαφερθούν για τα κοινά και να αποκτήσουν την κουλτούρα του ενεργού πολίτη.

Οι δράσεις των μαθητών παρουσιάζονται συνοπτικά στον σύνδεσμο που ακολουθεί :

” Ενεργώ ως πολίτης “

Tο έργο “Ενεργώ ως πολίτης” υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Active citizens fund, με φορέα υλοποίησης το Ίδρυμα Λαμπράκη και εταίρο το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη. Έχει λάβει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και οι 505 συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα που το εφαρμόζουν, έχουν στη διάθεσή τους τον ειδικά διαμορφωμένο Οδηγό, βάσει του οποίου αναπτύσσουν δραστηριότητες στο σχολείο, αλλά και εκτός αυτού, επιδιώκοντας τη συμμετοχή μελών της οικογένειας των μαθητών/τριών τους, καθώς και κοινωνικών εταίρων. Για την υλοποίηση του προγράμματος παρέχεται από το Ίδρυμα Λαμπράκη επιμόρφωση και συμβουλευτική υποστήριξη στους εκπαιδευτικούς σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς τόσο διά ζώσης όσο και εξ αποστάσεως.