Επιστροφή στη δια ζώσης εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε πως ύστερα από απόφαση του Υπουργείου Παιδείας τη Δευτέρα 11/1/2021 αρχίζει ξανά η δια ζώσης εκπαίδευση, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί από τον ΕΟΔΥ για την διαχείριση της πανδημίας στα σχολεία.

Σε ισχύ παραμένει το ωρολόγιο πρόγραμμα που γνωρίζουν οι μαθητές καθώς και οι ώρες προσέλευσης (8:00 – 8:10) και αποχώρησης (13:15) – με τους μικρούς μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων να προηγούνται χρονικά στην αποχώρηση. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου, περιμένοντας διευκρινιστική εγκύκλιο από το Υπουργείο Παιδείας και λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (μαζική μεταφορά μαθητών με λεωφορεία), έκρινε ότι προς το παρόν δεν θα εφαρμοστεί το μέτρο της διαφορετικής ώρας προσέλευσης των μαθητών. Δεν αποφάσισε επίσης το άνοιγμα της κεντρικής εισόδου με γνώμονα την ασφάλεια μαθητών και γονέων και την αποφυγή ατυχημάτων, λόγω της εγγύτητάς της με οδό πυκνής κυκλοφορίας και χωρίς επαρκή σήμανση.

Το ολοήμερο και το κυλικείο θα λειτουργήσουν κανονικά.

Παρακαλούμε θερμά οι μαθητές να έχουν μαζί τους καθημερινά τουλάχιστον 2 μάσκες και να είναι ντυμένοι με ζεστά ρούχα, καθώς θα δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στον καλό αερισμό των τάξεων για την ασφάλεια όλων μας.

Παρακαλούμε θερμά επίσης να  συμβάλετε όλοι σε μια ασφαλή προσέλευση – αποχώρηση των μαθητών περιορίζοντας  στο ελάχιστο την παραμονή σας στην είσοδο του σχολείου και αποφεύγοντας με κάθε τρόπο τον συνωστισμό κατά την παραλαβή των μαθητών.

Υπενθυμίζουμε, ότι μαθητές με ύποπτα συμπτώματα παραμένουν στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο.

Ας μείνουμε ασφαλείς κι ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί  να δώσουμε στα παιδιά μας αυτό που έχουν μεγάλη ανάγκη: εκπαίδευση με  επικοινωνία, με φίλους , με παιχνίδι,  με ανοιχτά σχολεία!!!