Ανακοίνωση για την έναρξη των μαθημάτων μετά τις διακοπές Χριστουγέννων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, όπως έχετε ήδη πληροφορηθεί η επιστροφή στο σχολείο στις 10/1/2022, περιλαμβάνει κάποια επιπλέον μέτρα, που αφορούν στο σύνολο των μαθητών/τριών, αλλά και του προσωπικού.

Όλα τα μέλη της σχολικής μονάδας (νοσήσαντες, εμβολιασμένοι και μη μαθητές και εκπαιδευτικοί) θα μπορούν να προσέρχονται στον χώρο του σχολείου κάθε Τρίτη και Παρασκευή πρωί μόνο με βεβαίωση αρνητικού σελφ τέστ ή ράπιντ τεστ το οποίο  θα διενεργείται  έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο.

Οι δηλώσεις αρνητικού σελφ τεστ  ή ράπιντ  θα υποβάλλονται στην πλατφόρμα  edupass.gov.gr από όπου θα εκτυπώνεται και η σχετική βεβαίωση.

Προσοχή! Για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας(10-15/1), κατ’ εξαίρεση, τα τεστ θα είναι τρία και πρέπει να γίνουν έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα(10/1), την Τρίτη(11/1) και την Παρασκευή(14/1)

Παρακαλείσθε να μην αμελήσετε :

1)να προμηθευτείτε τα αυτοδιαγνωστικά τεστ από τα φαρμακεία

2) να φροντίσετε να διενεργούνται με συνέπεια από τους μικρούς μαθητές

3) να δηλώσετε εγκαίρως το αποτέλεσμα του ελέγχου για τη Δευτέρα 10/1/2022, όπως και για κάθε επόμενη φορά.

Ακολουθώντας με υπευθυνότητα τις οδηγίες των ειδικών θα μπορέσουμε να διασφαλίσουμε την υγεία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας καθώς και την ομαλή λειτουργία του σχολείου.

Ευχόμαστε σε όλους Καλή Χρονιά με υγεία και αγαστή συνεργασία!!!