Ανακοίνωση για τον αγιασμό

Αγαπητοί γονείς,

τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 10:45 το πρωί θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της καινούριας σχολικής χρονιάς, προσαρμοσμένος στις νέες συνθήκες και σύμφωνα με τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο πριν τον αγιασμό και θα συγκεντρωθούν στους χώρους που θα τους υποδείξουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Στη συνέχεια θα περάσουν στις αίθουσες όπου θα τους δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου με τα νέα δεδομένα λόγω πανδημίας και , αφού παραλάβουν τα βιβλία τους , θα αποχωρήσουν από τον χώρο του σχολείου περίπου στις 11:30π.μ.

Σημείωση: Επειδή η έναρξη σχολικής ζωής συνοδεύεται πολλές φορές με έναν βαθμό άγχους και ανασφάλειας , θέλουμε να ενημερώσουμε-καθησυχάσουμε  τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄τάξης πως έχει προβλεφθεί ειδικός χειρισμός για τους μικρούς μας μαθητές.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας!